CAF Champions League: 2020-21 First Preliminary Round - Second Leg Fixtures

Published on: 04 December 2020

The First Preliminary Round second leg matches of the 2020-21 Total CAF Champions League take place this weekend.

Aggregate winners qualifying to the second preliminary round to join title holders Al Ahly (Egypt) and AS V. Club (DR Congo), Club Desportivo 1 de Agosto (Angola), Esperance (Tunisia), Horoya A.C (Guinea), Mamelodi Sundowns (South Africa), Raja Club Athletic (Morocco), TP Mazembe (DR Congo), Wydad Athletic Club (Morocco) and Zamalek (Egypt).

All times in GMT

Friday 4 December 2020

12:00 Moroni / US de Zilimadjou (Comoros) - Jwaneng Galaxy (Botswana) (0-4)

13:00 Omdurman / El Merriekh (Sudan) – AS Otoho (Congo) (1-1)

14:00 Algiers / MC Alger (Algeria) – Buffles (Benin) (1-1)

16:00 Johannesburg / Kaizer Chiefs (South Africa) - PWD de Bamenda (Cameroon) (1-0)

Saturday 5 December 2020

13:00 Kitwe / Nkana (Zambia) – Bantu (Lesotho) (1-0)

13:00 Harare / Platinum (Zimbabwe) - Costa do Sol (Mozambique) (2-1)

13:00 Nairobi / Gor Mahia (Kenya) – APR (Rwanda) (1-2)

14:00 Djibouti Ville / Mogadishu City (Somalia) – AS SONIDEP (Niger) (0-2)

14:00 Sfax / CS Sfaxien (Tunisia) – Mlandege (Zanzibar) (5-0)

14:00 Dar es Salaam / Simba (Tanzania) – Plateau United (Nigeria) (1-0)

14:30 Libreville / AS Bouenguidi Sports (Gabon) – Forest Rangers (Zambia) (0-0)

16:00 Bamako / Stade Malien (Mali) – AAGBS (Guinea) (2-1)

16:00 Luanda / Atletico Petroleos de Luanda (Angola) - Akonangui (Equatorial Guinea) (1-0)

Sunday 6 December 2020

13:00 Ngozi / Le Messager de Ngozi (Burundi) – Young Buffaloes (Eswatini) (0-0)

13:00 Omdurman / El Hilal (Sudan) – Vipers SC (Uganda) (1-0)

15:00 Aba / Enyimba (Nigeria) – Rahimo (Burkina Faso) (1-0)

15:00 Accra / Asante Kotoko (Ghana) – Nouadhibou (Mauritania) (1-1)

15:30 Lome / ASKO de Kara (Togo) – Racing Club d’Abidjan (Cote d’Ivoire) (0-1)

16:00 Cairo / El Nasr (Libya) – CR Belouizdad (Algeria) (0-2)

17:00 Thies / Tuengueth (Senegal) – Gambia Armed Forces (Gambia) (1-1)

Mekelle 70 Enderta (Ethiopia) – Ahli Benghazi (Libya)*

*Match canceled, Mekelle 70 Enderta disqualified

GR SIAF (Djibouti) – Gazelle (Chad)**

** Match canceled, GR SIAF disqualified

Source: cafonline.com

Comments